• Outsourcing IT

Obsługa informatyczna firm — dlaczego warto w nią zainwestować?

obsługa informatyczna firm

Opieka nad infrastrukturą informatyczną to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania każdej firmy. Jednak dla wielu przedsiębiorstw, które nie specjalizują się w branży IT, jest to uciążliwe i czasochłonne zadanie, odciągające ich uwagę i zasoby od podstawowej działalności. W takich przypadkach zewnętrzna obsługa informatyczna firm jest rozwiązaniem, które pozwala skoncentrować się na głównych celach biznesowych, oferując kompleksowe wsparcie IT dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów z różnych branż.

Na czym polega outsourcing IT?

Outsourcing opiera się na założeniu, że warto powierzać pracę, którą ktoś potrafi wykonać lepiej i taniej od nas. W praktyce outsourcing IT oznacza zatrudnienie zewnętrznej firmy i przekazanie jej części lub całości zadań związanych z obsługą informatyczną. Usługa może obejmować wszystko, od backupu danych i zarządzania siecią, po tworzenie oprogramowania i doradztwo informatyczne.

Decydując się na to rozwiązanie, przedsiębiorstwo korzysta z wiedzy i wieloletniego doświadczenia specjalistów zewnętrznych, a także oszczędza koszty związane z prowadzeniem wewnętrznego działu IT i utrzymaniem pracowników. Dlatego usługi informatyczne stają się coraz bardziej popularne jako sposób na obniżenie kosztów oraz zwiększenie wydajności i konkurencyjności na rynku.

Obsługa informatyczna firm

Outsourcing informatyczny — zakres usług

Każde przedsiębiorstwo ma swoje unikalne potrzeby i wymagania, które zależą m.in. od branży, wielkości czy strategii biznesowej. Dlatego ważne jest, aby zakres usług świadczonych w ramach obsługi informatycznej był dopasowany do indywidualnych i aktualnych potrzeb firmy.

Nasza firma oferuje kompleksową obsługą, która obejmuje IT outsourcing, administrację systemami oraz wsparcie helpdesk, zapewniając niezawodną i bezpieczną infrastrukturę IT, efektywne środowisko użytkownika oraz nieprzerwaną pracę komputerów i serwerów.

Poniżej przedstawiamy przykładowe usługi IT:

Zarządzanie infrastrukturą IT

Zarządzanie infrastrukturą informatyczną ma zapewnić jej efektywne działanie oraz optymalizację kosztów związanych z jej utrzymaniem. W skład infrastruktury IT wchodzą elementy, takie jak serwery, urządzenia sieciowe, systemy operacyjne, oprogramowanie czy bazy danych. Do zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą można zaliczyć monitorowanie, diagnostykę, konserwację, aktualizacje oraz naprawy.

Rozwój oprogramowania 

Usługi związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania oferują szeroki zakres działań, które dostosowywane są do indywidualnych potrzeb klientów. W ramach tych usług możliwe jest tworzenie aplikacji od podstaw lub rozwijanie już istniejącej, dodawanie nowych funkcjonalności, poprawienie interfejsu użytkownika, optymalizacja wydajności oraz usuwanie błędów.

Ponadto usługi te obejmują również działania związane z utrzymywaniem istniejących programów, integracją systemów oraz testowaniem i wdrażaniem oprogramowania. W kontekście zarządzania i utrzymania infrastruktury IT, system informatyczny odgrywa kluczową rolę, zapewniając nowoczesne technologie, bezpieczeństwo danych oraz niezawodne działanie systemów IT.

Bezpieczeństwo informatyczne

W ramach bezpieczeństwa informatycznego stosuje się różne metody ochrony, takie jak: firewalle, antywirusy, programy antyspamowe, szyfrowanie danych, czy wdrażanie odpowiednich polityk bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zapobiegać atakom hakerskim, wirusom, phishingowi, złośliwemu oprogramowaniu i innym cyberzagrożeniom.

Regularne tworzenie kopii zapasowych (backup danych) to kolejny element bezpieczeństwa informatycznego, który pozwala na szybkie przywrócenie utraconych danych oraz jest kluczowym aspektem utrzymania infrastruktury IT, zapewniającym ciągłość działania i ochronę przed utratą danych.

Wsparcie techniczne

Serwis i wsparcie techniczne to jedno z rozwiązań, w ramach którego specjaliści oferują bieżącą pomoc w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania, w tym między innymi aktualizacje systemów, naprawy urządzeń i konfiguracje sieci.

Doradztwo informatyczne 

Usługa ta obejmuje przede wszystkim wstępną analizę potrzeb klienta, w tym analizę systemów informatycznych w firmie i wskazanie obszarów, które wymagają poprawy lub zmiany. Doradztwo informatyczne to również pomoc w wyborze odpowiednich rozwiązań technologicznych, które zwiększają wydajność i efektywność infrastruktury IT. 

Kompleksowa obsługa informatyczna

Hosting

Hosting polega na udostępnieniu przez usługodawcę miejsca na serwerze dla przechowywania plików, danych, stron internetowych czy aplikacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą korzystać z infrastruktury i wiedzy firmy zewnętrznej, która zajmuje się utrzymaniem serwera oraz zapewnia jego ciągłą pracę.

Komu dedykowana jest obsługa informatyczna?

Usługi informatyczne dla małych firm

Małe firmy zwykle nie posiadają wystarczającej liczby pracowników, aby utrzymać wewnętrzny dział IT. Dodatkowo zatrudnienie specjalisty jest zwykle kosztowne i wymaga stałego szkolenia oraz aktualizowania wiedzy.

Zewnętrzna obsługa informatyczna dla firm może być dla nich idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na korzystanie z doświadczenia ekspertów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. Dzięki temu mniejsze biznesy mogą korzystać z zaawansowanych technologii i rozwiązań informatycznych.

Obsługa informatyczna dla średnich i dużych firm

Średnie i duże firmy zwykle mają wewnętrzny dział IT, jednak utrzymanie go może być kosztowne i wymagające. Obsługa informatyczna dla średnich i dużych firm może pomóc w zmniejszeniu kosztów, a jednocześnie zapewnić dostęp do ekspertów o wysokim poziomie wiedzy.

Jakie są korzyści wsparcia IT?

Powierzenie infrastruktury informatycznej partnerowi technologicznemu jest popularną strategią biznesową, która pozwala przedsiębiorstwom na osiąganie lepszych wyników przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Poniżej przedstawiamy 9 zalet outsourcingu IT, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o skorzystaniu z tej usługi.

Korzyści obsługi informatycznej
 1. Oszczędność czasu i kosztów

Najczęstszym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na kompleksową obsługę informatyczną, jest obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Outsourcing informatyczny umożliwia korzystanie z wiedzy doświadczonych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe i budowania wewnętrznego działu informatycznego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników, a także zakupu i utrzymywania niezbędnego sprzętu oraz oprogramowania.

Firmy outsourcingowe często mają niższe stawki od stawek godzinowych pracowników, a także mogą zaproponować rozliczenia na podstawie przepracowanych godzin lub za wykonanie usługi, co zazwyczaj jest korzystniejsze finansowo niż zatrudnianie pracowników na pełen etat.

 1. Zwiększona wydajność 

Powierzenie opieki nad systemami informatycznymi firmie zewnętrznej zwiększa wydajność przedsiębiorstwa oraz pozwala skoncentrować się na głównej działalności, dzięki czemu przedsiębiorstwa nie tracą czasu ani pieniędzy na działania, które nie są kluczowe dla ich rozwoju.

Dodatkowo, outsourcing IT przyczynia się do optymalizacji procesów biznesowych, co pozwala na efektywne zarządzanie zasobami IT, konfigurację, monitorowanie i wsparcie, zwiększając produktywność, efektywność i opłacalność działań.

 1. Dostęp do najnowszych technologii

Stworzenie własnego działu IT wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego, co wiąże się z wydatkami na sprzęt, oprogramowanie, narzędzia oraz systemy, a także ich późniejsze utrzymanie. Firmy outsourcingowe mają dostęp do najnowszych technologii, które umożliwiają skuteczne zarządzanie systemami informatycznymi, to zapewnia przedsiębiorstwom najlepsze rozwiązania bez konieczności inwestowania w nie.

 1. Bezpieczeństwo danych

W obecnych czasach, gdy coraz więcej firm działa w trybie online, bezpieczeństwo danych jest kluczową kwestią. Niestety wiele przedsiębiorstw nie wie, w jaki sposób zabezpieczyć się przed cyberatakami, co stanowi poważne zagrożenie dla prowadzonej działalności. Firmy outsourcingowe dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami, a także stosują najlepsze praktyki bezpieczeństwa, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą mieć pewność, że ich dane są zabezpieczone zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej
 1. Dostęp do specjalistów

Usługi informatyczne zapewniają dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego ekspertów o wysokich kwalifikacjach w różnych obszarach IT. Zespoły specjalistów po stronie zewnętrznego dostawcy mają często wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami z różnych branż. Co sprawia, że potrafią one szybko i skutecznie rozwiązywać niestandardowe problemy związane ze sprzętem, oprogramowaniem czy systemami.

Kolejną dużą przewagą zewnętrznych zespołów jest ich szeroka specjalizacja, dzięki której mogą być wsparciem w wielu obszarach związanych z szeroko pojętą informatyką.

Ze względu na szybkość rozwoju nowych technologii, specjaliści IT stale aktualizują swoją wiedzę poprzez certyfikacje i udział w szkoleniach, dzięki czemu są w stanie oferować najnowsze i zaawansowane rozwiązania dla danej firmy.

 1. Kontrola nad kosztami 

Obsługa informatyczna daje przedsiębiorstwom pełną kontrolę nad kosztami związanymi z usługami IT. Dzięki temu, że decydują, które usługi są dla nich najważniejsze i chcą przeznaczyć na nie swoje środki finansowe, mogą skuteczniej kontrolować swoje wydatki. Zewnętrzni dostawcy oferują często elastyczne modele płatności, co pozwala na dopasowanie kosztów do potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

 1. Brak problemów kadrowych

Współpraca z partnerem technologicznym pozwala uniknąć braków kadrowych, a także problemów z rekrutacją, szkoleniami oraz utrzymaniem pracowników, na jakie narażone są często działy IT w firmach. To firma zewnętrza jest odpowiedzialna za zapewnienie odpowiedniego zespołu, który będzie realizował zakres objęty w umowie serwisowej. Przy wyborze dostawcy warto zwrócić uwagę na kwestie dostępności specjalistów — ich gotowości do świadczenia usług oraz czas reakcji na awarie.

 1. Elastyczność

Jedną z korzyści obsługi informatycznej jest możliwość dostosowania usług do indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają możliwość elastycznego wyboru zakresu oraz poziomu usług IT, które są im potrzebne. W zależności od potrzeb outsourcing może obejmować pełną obsługę informatyczną lub jedynie jej wybrane obszary.

Taka elastyczność w podejściu do outsourcingu IT jest szczególnie istotna dla firm, które pragną zachować pełną kontrolę nad działem IT, jednocześnie nie rezygnując z możliwości podejmowania decyzji związanych z rozwojem przedsiębiorstwa.

 1. Mniejsze ryzyko awarii

Firmy outsourcingowe monitorują działanie systemów informatycznych, dzięki czemu są w stanie wykrywać ewentualne awarie i na bieżąco na nie reagować. Takie działanie minimalizuje ryzyko wystąpienia przerw w pracy przedsiębiorstwa oraz zapewnia ciągłość działania systemów informatycznych.

Trendy w outsourcingu informatycznym

Trendy w outsourcingu IT stale się zmieniają, aby dopasować się do nowych technologii, rosnących potrzeb klientów i zmieniających się oczekiwań rynku. Ważnym aspektem jest również continual service improvement, który zapewnia adaptację rozwiązań IT do ewoluujących potrzeb biznesowych oraz utrzymanie wysokiej jakości systemów i ich aktualizację zgodnie z nowymi wymaganiami i regulacjami.

Oto kilka kluczowych trendów, które obecnie kształtują rynek usług outsourcingowych IT:

Cloud computing

Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich zasobów IT do chmury, co pozwala na redukcję kosztów oraz zwiększenie elastyczności i skalowalności działań. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybciej i bardziej efektywnie reagować na zmieniające się warunki na rynku.

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Wraz z rosnącym zagrożeniem cybernetycznym, zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony danych stało się priorytetem dla każdej firmy. Dlatego usługi informatyczne w zakresie bezpieczeństwa sieci oraz monitorowania zabezpieczeń stały się nieodzowne dla przedsiębiorstw, które chcą zminimalizować ryzyko ataków i naruszeń.

Sztuczna inteligencja i automatyzacja

Wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i automatyzacji znacząco usprawnia wiele procesów biznesowych. Firmy coraz częściej korzystają z zewnętrznej obsługi informatycznej, aby pozyskać ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz robotyki, co umożliwia im optymalizację działań i poprawę efektywności.

Rozwój oprogramowania i aplikacji mobilnych

Zapotrzebowanie na rozwijanie i utrzymywanie aplikacji mobilnych rośnie w szybkim tempie. Wsparcie IT w tej dziedzinie pozwala firmom na osiągnięcie konkurencyjnej przewagi, oferując użytkownikom innowacyjne i funkcjonalne aplikacje.

Usługi IT

Internet Rzeczy

Technologia Internetu Rzeczy (IoT) staje się coraz bardziej rozpowszechniona w różnych branżach. Obsługa informatyczna związana z wdrożeniem i zarządzaniem rozwiązaniami IoT, umożliwia firmom monitorowanie urządzeń, optymalizację procesów i dostarczenie bardziej spersonalizowanych usług dla klientów.

Analiza danych i Big Data

Dane stały się cennym źródłem informacji dla firm, a analiza danych i Big Data pozwala na wyciąganie wartościowych wniosków biznesowych. Usługi informatyczne w obszarze analizy danych umożliwiają firmom korzystanie z zaawansowanych narzędzi i ekspertów, którzy pomagają w skutecznym wykorzystaniu zgromadzonych danych.

Podsumowanie

Obsługa informatyczna firm to nie tylko rozwiązanie bieżących problemów, lecz przede wszystkim inwestycja w przyszłość przedsiębiorstwa. Zespoły ekspertów dbające o infrastrukturę informatyczną zapewniają ciągłość działania oraz bezpieczeństwo danych, co chroni przedsiębiorstwo przed potencjalnymi stratami finansowymi i reputacyjnymi. Ponadto dostęp do nowoczesnych technologii i wsparcie informatyczne umożliwiają firmom rozwijanie innowacyjnych rozwiązań, co pozwala im utrzymać konkurencyjność na rynku.

Warto inwestować w profesjonalną obsługę informatyczną, by budować solidne fundamenty pod rozwój i sukces twojej firmie.

Rozważasz outsourcing informatyczny? Porozmawiajmy

(+48) 505 171 894 Adrian Roszczyk Sales Manager
instalacje niskoprądowe

Instalacje niskoprądowe — Słownik pojęć

 • Czytaj dalej
norma euro

Porozumienie Euro 7 – od kiedy obowiązuje i co dokładnie zmienia?

 • Czytaj dalej
elektroniczna ewidencja czasu pracy

Elektroniczna ewidencja czasu pracy w przedsiębiorstwach

 • Czytaj dalej
zarządzanie flotą

Zarządzanie flotą pojazdów w firmie — jak robić to efektywnie?

 • Czytaj dalej
outsourcing IT

Dlaczego outsourcing usług IT jest kluczowy dla efektywności biznesowej?

 • Czytaj dalej
audyt informatyczny

Audyt informatyczny — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

 • Czytaj dalej

Bon dla nauczycieli na laptopa – najważniejsze informacje

 • Czytaj dalej
społeczna odpowiedzialność biznesu

ESG – co to takiego i kto musi wdrożyć raportowanie niestandardowe?

 • Czytaj dalej
outsourcing usług informatycznych

Zatrudnienie specjalistów vs outsourcing usług informatycznych — co wybrać? 

 • Czytaj dalej
Dyrektywa NIS2

Dyrektywa NIS2 – sprawdź, czy przepisy dotyczą Twojej firmy

 • Czytaj dalej